Jak se léčí cévní mozková příhoda, mrtvice/krvácení? V nemocnici a okamžitě bez zdržení

Léčba cévní mozkové příhody závisí na mechanismu jejího vzniku. O léčbě se rozhoduje podle toho, zda je ischemického, nebo hemoragického původu.

Při ischemické cévní mozkové příhodě se podává kyslík, monitorují se životní funkce. Léčí se příčina vzniku, tedy ucpaná céva. V závislosti na trvání nedokrvení se vyskytuje pozdější neurologický deficit.

Celková péče:

  • zvýšená poloha vleže, trup a hlava zvýšená o 30-40°
  • podpora dýchaní, podle potřeby kyslík
  • úprava hodnoty krevního tlaku - odborná a opatrná
  • úprava hodnoty cukru, glykémie
  • kontrola tělesné teploty
  • sledování zvracení, kvůli riziku aspirace (vdechnutí cizího předmětu, zvratků)

Čím déle cévní mozková příhoda trvá a neléčí se, tím je poškození mozku větší.

Následně bude i horší neurologický stav člověka, tedy neurologický deficit. Časná léčba má ochránit ještě nepoškozenou mozkovou tkáň.

Vyšší úspěšnost léčby může přinést časná léčba. Časový úsek pro podání léčby se označuje jako terapeutické okno. Nové studie pojednávají o rozšíření terapeutického okna až na 24 hodin. Hledí se na individuální vlastnosti a postižení cévy, rizikové faktory a jiné aspekty.

Při časné léčbě do 3 hodin je vysoká pravděpodobnost, že se postižený člověk vyléčí a nebude mít žádný neurologický problém. Nebo budou následky alespoň minimální.

V případě podezření na cévní mozkovou příhodu je nutné volat záchrannou zdravotní službu, aby se pacient dostal k diagnostice a léčbě co nejdříve.

Podobně je tomu i v případě, že nastaly potíže po probuzení se ze spánku. Jde o takzvaný wake-up stroke. Jedná se o cévní mozkovou příhodu, které si člověk všimne po probuzení se ze spánku. Přesný čas vzniku není znám. V tomto případě se uvažuje o posunutí terapeutického okna až na 9 hodin od středu spánku.

Léčba je akutní a musí být včasná, metody léčby ischemické cévní mozkové příhody uvádí tabulka

Název Popis
Medikamentózní chemická - trombolytická léčba
označuje se také jako intravenózní trombolýza
sonotrombóza - kombinace intravenózní trombolýzy a USG
Endovaskulární nitrocévní zákrok, výkon se provádí uvnitř cévy
například intrakraniální perkutánní angioplastika
endovaskulární trombektomie, embolektomie
rekanalizace laserem
endovaskulárním USG
nejlépe do 8 hodin
vyšší riziko ve věku nad 80 let
Stent zavedení stentu do problematické cévy, která se tak rozšíří, což obnoví jej průchodnost
s kombinací intrakraniální perkutánní angioplastiky
Kombinovaná kombinuje více metod, medikamentózní s endovaskulární
Karotická endarterektomie při postižení karotických (krčních) cév

Hemoragická cévní mozková příhoda je závažnější a i náročnější na léčbu.

V první fázi je důležité snížit krevní tlak. Následně po CT neurochirurg hodnotí možnosti léčby. Buď se volí konzervativní, nebo chirurgická léčba. Při subarachnoidálním krvácení je jako první operační léčba. Při těžkých stavech sedace, intubace a řízené dýchání.

Doplňkem je terapie otoku mozku, tedy antiedematózní léčba. Na bolesti hlavy analgetika, opiáty. Následně pokračuje dlouhodobá léčba, rehabilitace, koupele, logopedie, psychologie. Důležitá je prevence recidivy (návratu onemocnění), nové cévní mozkové příhody.

Dlouhodobá prevence zahrnuje léčbu rizikových faktorů, jako jsou i ostatní chronická onemocnění. Při ischemické příhodě i podávání antiagregačních léků proti srážení krve. Cévní mozková příhoda se nedá léčit doma, domácími recepty a ani přírodní léčbou. Potřebná je včasná odborná pomoc a zásah. Při podezření je nevyhnutelné okamžité vyšetření.

fsdílet na Facebooku